10 نکته کلیدی در آموزش مدیتیشن

با استفاده از 10 نکته کلیدی آموزش مدیتیشن آرامش و داشتن خوابی آرام را به خود هدیه دهید. با خواندن این مقاله تحت عنوان آموزش مدیتیشن از این روش برای تقویت حافظه خود نیز بهره ببرید.

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛ امروزه مدیتیشن درمانی یکی از راه های کسب آرامش و کاهش استرس در افراد به شمار می رود. معنای مدیتیشن متمرکز شدن ذهن بر روی صدا، دعا، اشیا، تصویر ، آگاهی از خود و…. است. اگر شما هم می خواهید با این روش اضطرابتان را کم کنید، بهتر است ما را در این مقاله از باشگاه خبرنگاران جوان با عنوان “آموزش مدیتیشن” همراهی کنید.

آموزش مدیتیشن با ساده ترین روش ها

برای شروع مدیتیشن نیاز دارید از کارهای کوچک شروع کنید و رفته رفته در این راه ثابت قدم و بهتر شوید. تمامی راهکارهای زیر برای شروع و ادامه کار برای شما گردآوری شده اند و لزومی ندارد در ابتدای کار کلیه این روش ها را انجام دهید. بلکه می توانید برخی را برای شروع انتخاب کرده و ما بقی را در ادامه به کار ببرید.
مهم ترین راهکارهای آموزش مدیتیشن برای مبتدی ها

برای مدت دو دقیقه در یک جا بنشینید.

برای شروع نیاز است که به مدت دو دقیقه در یک جا بنشینید و این کار را برای یک هفته ادامه بدهید. چنانچه در انجام این کار خوب جلو رفتید، در هفته دوم مدت دو دقیقه دیگر را هم به زمان خود اضافه کنید. به همین ترتیب ادامه دهید تا در ماه دوم توانایی روزی ده دقیقه مدیتیشن را داشته باشید.

با مدیتیشن روز خود را شروع کنید.

برای انجام منظم مدیتیشن می توانید در آغاز روز این کار را بکنید و برای جلوگیری از فراموش کردن در گوشی موبایلتان یک یادآور را برای این کار اختصاص دهید.

نگران چگونگی انجام مدیتیشن نباشید.

در شروع آموزش مدیتیشن زیاد لازم نیست به نحوه انجام آن توجه کنید. مثلا لزومی ندارد به این که از چه زیر اندازی استفاده کنید و در چه ساعتی این کار را انجام دهید. تمامی این ها در ادامه مورد اصلاح قرار خواهد گرفت. در آغاز کار فقط نیاز است شما به مدت دو دقیقه در جایی بنشینید. ترجیحا در جایی ساکت و آرام مدیتیشن کنید.

مدیتیشن روشی جالب برای رسیدن به خوابی آرام

مدیتیشن یا مراقبه به چه دردی می خورد؟

به احساسات خود توجه کنید.

زمان شروع به انجام مدیتیشن به احساساتتان توجه داشته باشید .ممکن است بدن شما در این مدت احساس خستگی، آرامش، راحتی و… را تجربه کند. لازم است شما هر نوع احساسی که دارید را پذیرا باشید.

شروع به شمارش نفس هایتان بکنید.

برای شمارش وقتی اولین نفستان را فرو بردید بگویید یک و زمان بیرون دادن نفستان بگویید دو و این را تا رسیدن به عدد 10 ادامه بدهید. پس از رسیدن به 10 مجدد شروع به شمارش کنید.

اگر توجه ذهنتان منحرف شد ، سریع به مسیر خود بازگردید.

زمانی که شما مدیتیشن می کنید، ذهن شما در جهات مختلفی پرسه خواهد زد. اصلا نگران این مسئله نشوید که طبیعی است. فقط لازم است که وقتی متوجه این انحراف شدید لبخندی زده و به نفس کشیدنتان ادامه دهید.

با احساسات خود رفتار دوستانه داشته باشید.

افکار و احساسات شما بخشی از وجود شما را شکل می دهند، پس داشتن نگاهی دوستانه به آن ها برای کسب آرامش به هنگام مدیتیشن حائز اهمیت است.

تکنیک هایی ساده برای خالی کردن ذهن

اثرات روانی مدیتیشن

نگران درست انجام دادن مدیتیشن نباشید.

از این که مدیتیشن می کنید احساس خوش حالی داشته و به خاطر داشته باشید که رفته رفته در این راه پیشرفت خواهید کرد.

خالی کردن ذهن لازم نیست

عده ای مدیتیشن را با توقف جریان فکر یا به عبارتی خالی کردن ذهن اشتباه می گیرند. در حالی که چنین نیست و شما با این کار متمرکز شدن را فرا می گیرید. هم چنین پس از یک هفته که تمرین تمرکز بر تنفس هایتان را انجام دادید، بهتر است با افکار و احساساتی که سراغتان می آید نیز کمی همراهی کنید.

در زمان مدیتیشن با خودتان آشنا شوید.

هدف از انجام این تمرینات علاوه بر متمرکز شدن توجه شما به چگونگی کارکرد ذهن و نوع جریان فکری آن نیز مربوط می شود.

مدیتیشن موجب تقویت حافظه می شود.

با این سرگرمی ها باهوش می شوید.

سایر نکات در رابطه با آموزش مدیتیشن

رفتاری مهربانانه با خود داشته باشید تا بتوانید خویشتن را بشناسید.
علاوه بر شمارش تنفس هایتان به اندام های بدن خود و احساسی که در آن ها به وجود می آید نیز توجه کنید.
به صدا، نور و انرژی محیطی که هستید نیز توجه کنید. پس از یک هفته شمارش نفس هایتان به یکی از این موارد نیز توجه کنید.
متعهدانه مدیتیشن انجام دهید و برای یک ماه هم که شده این کار را هر روز تکرار کنید.
با هر حالتی و در هر جایی می توانید مدیتیشن کنید.
از یک مربی برای راهنمایی بیش تر کمک بگیرید. و تمامی مراحل را به خوبی انجام دهید.
به همراه دوستان خود مدیتیشن کنید تا انگیزه تان برای ادامه این کار بالا برود.
یک گروه آموزش مدیتیشن پیدا کنید تا سوالات خود را آن جا مطرح سازید.
پس از انجام مدیتیشن لبخند زده و از خود برای این که جهت شناخت خودتان وقت گذاشته اید تشکر کنید.

با انجام نکات گفته شده در رابطه با آموزش مدیتیشن به راحتی و خوشی به شناخت خود و آرامش ذهنی خواهید رسید فقط صبور باشید تا نتیجه کار دستتان بیاید.