۱۰ جمله برای حفظ آرامش در خانواده

بسیاری از مشاجره های بزرگ با اظهارنظرهای کوچک شروع می شوند. تاکنون چندبار مکالمه ای را به طور دوستانه شروع کرده اید و سپس به نوعی بحث و جدل غیرقابل پیش بینی ختم کرده اید؟ ۱۰ روش برای حفظ آرامش در خانواده را از دهان لارای پون مشاور خانواده در اینجا مطرح می کنیم.

تعطیلات خانوادگی می تواند یک میدان مین کلامی باشد.

یا مجبورید از سوالات مزاحم یک خویشاوند وقت نشناس سر میز شام طفره بروید : “خب، هنوز هم رژیم می گیری؟”

یا اینکه فشار و استرس ناشی از شستن ظروف زیاد و خرید را بر سر عزیزترین کسان تان خالی کنید: “فقط من باید همه کارها را اینجا انجام بدهم؟”

اما اوضاع نباید اینقدر بد پیش برود؟ از این ۱۰ عبارت استفاده کنید تا گفتگوهای بالقوه را خنثی کرده و با توافق در کنار هم وقت خوش سپری کنید.

۱ ) ممنونم از اظهار نظر شما. در موردش فکر خواهم کرد.

وقتی در یک گردهمایی خانوادگی نصیحت­ های ناخواسته ای دریافت می کنید (مثلا عمه خانم پیشنهاد می کند که مدل موهایتان را عوض کنید)، فقط لبخند بزنید و با این جمله غیررسمی و تمام کننده به او پاسخ دهید. اگر سوال خصوصی از شما پرسیده شد، مثلا “هنوز هم مجردی؟ ” با یک توضیح یک کلمه ای به این سوال پاسخ ندهید. بگویید: “بله، و اگر خبری شد حتما به شما اطلاع می دهم”. هدف این است که مؤدب باشید و این گفتگو را خاتمه دهید. نیازی نیست که حالت تدافعی بگیرید یا بی ادبی کنید.

۲ ) آیا این از نظر شما وقت مناسبی است؟

هر وقت برای یک گفتگو به توجه کامل همسرم نیاز دارم و نمی خواهم با بازی فوتبال توی تلویزیون که او تماشا می کند رقابت کنم، این سوال ساده را از او می­پرسم. اگر او با گفتن بله به من چراغ سبز نشان بدهد (و تلویزیون را خاموش کند)، من ادامه می دهم. اگر بگوید نه، من می پرسم: “چه زمانی بهتر است؟”. سپس ما در مورد یک وقت دیگر به توافق می رسیم و از یک دعوا جلوگیری می کنیم. استفاده از این روش را در محل کارتان نیز مدنظر داشته باشید. رییس شما و همکاران­تان آن را تحسین خواهند کرد.

۳ ) از نظرات من خوشت می آید؟

یکی از بزرگترین شکایاتی که بچه ها از والدین شان دارند این است که آن ها دائماً دستور و قضاوت می کنند. گاهی اوقات این شغل پدر و مادر است. اما اگر اغلب با یک واکنش خشم آلود مواجه می شوید ” کی گفته تو رییسی؟” یا ” به تو ربطی نداره”، شاید بهتر باشد عقب نشینی کنید. از فرزندتان بپرسید آیا می خواهد صحبت شما را بشنود. اگر بگوید بله، معنایش این است که او آماده است که بشنود. اگر بگوید نه، پس دهان باز نکنید. این روش برای اعضای بزرگسال خانواده نیز جواب می دهد.

۴ ) ببینیم شواهد و مدارک چه می گویند.

برخی از کسانی که برای وساطت مراجعه می کنند در مورد هرچیز و همه چیز (ازجمله چیزهایی که به آسانی قابل حل و فصل است) بحث می کنند. اگر خودتان را در حال جروبحث با برادرتان در مورد قیمت یک مدل ماشین یا اسم رستورانی که تعطیلات پارسال در آن غذا خورده اید دیدید، این جمله را بگویید؛ سپس قیمت ها را از طریق اینترنت بررسی کنید، به یک فروشگاه زنگ بزنید، یا سری به آن رستوران بزنید.