هورمون ها چگونه بر کاهش وزن شما تاثیر میگذارند

برای تحریک هورمون رشد و تبدیل چربی به انرژی ، داشتن 8 ساعت خواب درروز بسیار مهم وضروریست ؛ عادات غذایی و روزانه هرکس ، ارتباط نزدیکی با وزن او دارد اما این تنها گزینه مربوط به چگونگی کنترل وزن بشمار نمی رود درواقع این هورمون ها هستند که درمورد کنترل وزن بیشترین نقش را ایفا میکنند .


تعدادی از هورمون ها هستند که مسئولیت های مهمی در کنترل فعالیت های بدن دارند این فعالیت ها که شامل سوخت وساز ، اشتها ، سیستم گوارش ، و برخی دیگر که درارتباط با وزن بدن شما هستند به همین دلیل، ناهماهنگی بین این هورمون ها میتواند باعث عدم تعادل در وزن و یا اضافه وزن شود بااین وجود، همیشه باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که اضافه وزن ممکن است بخاطر این ناهماهنگی باشد .
ازآنجایی که هورمون ها بسیارنقش اساسی را برای سلامتی شما ایفا میکنند ، در این بخش از نمناک میخواهیم به بررسی مهم ترین هورمون در کنترل وزن در این نوشتار بپردازیم .
این هورمون توسط سلول های چربی ترشح میشود و به مغز شما فرمان می دهد که شما به اندازه کافی انرژی دارید و نیاز به کالری بیشتری نخواهید داشت به همین دلیل به این هورمون ، هورمون اشتها نیز گفته میشود . هماهنگی و سلامت این هورمون نقش اساسی در کنترل وزن دارد مشکل اساسی اینجاست که مقدار بیش از حد چربی ، سطح چربی را در بدن افزایش داده، تاجاییکه دیگر مغز توانایی دریافت سیگنال های مربوط به میزان آن را از دست میدهد برای جلوگیری از بروز این مشکل ، شما به میوه، سبزیجات و دیگر مواد خوراکی حاوی آنتی اکسیدان به مقدار بیشتری نیاز پیدا میکنید .

انسولین :
انسولین، احتمالا یکی از مشهور ترین هورمون ها بشمار بیاید . و این بخاطر نقش او در کنترل قند خون در بدن است اگرچه در پس این نقش مهم و اساسی ، وظیفه ی دیگر آن در سوخت ساز مواد مغذی مورد نیاز بدن قابل توجه است درواقع این هورمون میزان نیاز شما به سوخت و ساز وانرژی را افزایش میدهد هنگامی که شما از یک سری تغییرات و ناهماهنگی هایی دربدن خود رنج میبرید ، این هورمون مقادیر زیادی قند ذخیره میکند که ازدست دادن و یا مصرف آن ، کار بسیار دشواری خواهد بود بنابراین ورزش کردن و تعادل در هورمون ها فاکتور اساسی در میزان کنترل وزن بشمار میروند.

کورتیزول :
به عنوان هورمون استرس شناخته شده است . هورمون کورتیزول مربوط به چربی های اطراف شکم و پهلو میباشد نقش این هورمون در کنترل چربی ، پروتئین و قند بدن است همچنین نقش مهمی در کنترل فشار خون شما نیز دارد . ترشح زیاد این هورمون که می تواند به دلیل استرس زیاد و دیگر دلایل باشد، منجر به بروز مشکلاتی در بدن می شود.
استروژن ها و اندروژن ها:
استروژن ها از خوانواده ی هورمون های اساسی در خانم ها بشمار میروند و اندروژن ها در آقایان ؛ وظیفه ی هردوی این گروه از هورمون ها توزیع چربی در بدن است . این مهم ،نشان میدهد که چگونه تغییرات وزن در انسان در هر دوره ی زمانی مربوط به سن ، متفاوت و متغیر است بعنوان مثال ، خانم ها در دوره باروری ،تمایل بالایی به افزایش میزان چربی در قسمت های پایینی بدنشان دارند اما در طی یائسگی، تمایل بیشتر به ذخیره آن در ناحیه شکم وجود دارد .