22 آوریل 2019
آوریل 22, 2019

همه چیز برای قد بلند شدن

0 دیدگاه

همه چیز برای قد بلند شدن

کوتاهی قد معضل بزرگی است که براثر اختلالات ژنتیک، عملکرد سیستم غدد اندوکرین، وضعیت تغذیه ای، سطح فعالیت فیزیکی و وجود یا عدم وجود بیماری های مزمن به وجود می آید. برای تشخیص و جلوگیری از کوتاه شدن قد از چارت رشد به صورت منظم استفاده کنید و قد خود را از دوران شیرخوارگی ثبت نمایید.


علت عمده کوتاهی قد

کوتاهی قد در بسیاری از موارد به علت عوامل فیزیولوژیک مانند علل سرشتی یا فامیلیال (ژنتیک) ایجاد می شود. عملکرد سیستم غدد اندوکرین در شد قدی موثر است. کوتاهی قد ممکن است به علت ابتلا به بیماری های مهم و قابل درمان (علل پاتولوژیک) مانند بیماری های مزمن گوارشی یا کلیوی، ریکتز، دیسپلاری استخوانی، اختلالات کروموزومی، بیماری های مختلف نظیر سوءتغذیه و بیماری های ریوی، خونی و مشکلات روحی- روانی نیز به وجود آید. اختلالات هورمونی نیز می تواند علت دیگر کوتاهی قد باشد.

بررسی دقیق الگوی رشد به ویژه در دوران کودکی الزامی است زیرا تغییرات رشد و افزایش قد شاخص حساسی از سلامت عمومی می باشد. عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد در قد افراد تداخل دارد.

فاکتورهای ژنتیکی هستند که از والدین به فرزند به ارث می رسد و قابل تغییر نیست . از نظر ژنتیکی پس از اتمام دوران بلوغ افزایش قد متوقف می شود وفعل و انفعالات پیچیده ژن ها، مواد مغذی و هورمون ها به اوج خود می رسد.
عوامل محیطی تاثیرگذار در قد افراد عبارتند از:

عوامل محیطی مانند تغذیه، آب و هوا، اقلیم و بیماری ها ونزدیکی یا دوری به خط استوا در رشد فرد بسیار مهم هستند. تغذیه مناسب بیشترین اثر را در مراحل رشد دارد. بسیاری از مکمل ها و مواد مغذی و هورمون ها وجود دارند که در رشد استخوان و افزایش قد موثر هستند.

برای افزایش یافتن قد ، تنها هورمون رشد که از هیپوفیز ترشح می شود تاثیر گذار نیست و برخی هورمون های دیگر مانند هورمون های جنسی زنانه و مردانه در مقدار بالا باعث تکمیل زودهنگام رشد استخوانی و غضروف ها شده و موجب مهار عملکرد هیپوفیزمی شوند و در نتیجه در قد افراد تاثیر گذار هستند . همچنین کم کاری تیروئید نیز می تواند سبب توقف رشد و اتصال زودهنگام غضروف های مفصلی گردد.

قد بلند شدن بستگی به عوامل متعدد داخلی و خارجی دارد. بدانید که باید کودکان و نوجوانان کدام دسته از مواد غذایی را باید مصرف کنند تا قد و قامتی رشید داشته باشند. ویتامین ها و تغذیه مناسب کلیدهای مهم برای افزایش قد همراه با ساختار ژنتیکی هستند. استخوان ها باید سالم و قوی باشند تا بلندتر شوند. بدن به رژیم غذایی متعادل با مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد. ویتامین ها عمدتا به رشد کمک می کنند، ویتامین د، ب1، ث، ب2 و مواد معدنی نظیر فسفر و کلسیم هستند.