22 دسامبر 2019
دسامبر 22, 2019

قیمت کامپوزیت ونیر

0 دیدگاه

قیمت کامپوزیت ونیر

قیمت کامپوزیت ونیر چقدر است؟ شايد يكي از مهمترين عواملي كه مراجعين در انتخاب دندانپزشك زيبايي براي انجام كامپوزيت ونير درنظر مي گيرند، قيمت كامپوزيت باشد. معمولا درمان اصلاح طرح لبخند با كامپوزيت ونير شامل ٨-١٠ واحد (يعني تعداد دندان) در هر فك مي شود و تفاوت قيمت هر واحد در قيمت نهايي مي تواند خيلي موثر باشد.

معمولا مراجعين با دسترسي بيشتر به شبکه های اجتماعي، امكان مقايسه بيشتر قيمت كامپوزيت ونیر در مطب ها و كلينيك هاي مختلف را دارند و اين سوال پيش مي آيد كه چرا اينقدر قيمت ها در هر مطبي متفاوت است؟! چرا در بعضي مراكز قيمتها خيلي كم و در بعضي ديگر خيلي بالا هستند؟

در اين نوشتار سعي مي كنم دلايل اينهمه تفاوت را براي شما توضيح دهم.

خب اول از همه بيايد در مورد يك مسئله واضح كه اغلب آن را ناديده مي گيرند، صحبت كنيم: خدمات دندانپزشكي، همانطور كه از اسمش پيداست يك كار خدماتي است و نه فروش كالا!
در فروش كالا قيمت مواد اوليه توليدكننده محصول و تمام هزينه هاي توليد محاسبه مي شود، بعد درصدي براي سود در نظر گرفته مي شود كه به قيمت نهايي كالا مي رسيم. واسطه ها و فروشگاهها، قيمت خريد محصول را درنظر مي گيرند و هزينه حمل و نقل و نگهداري را با درصدي سود به آن اضافه می‌كنند.

اما محاسبه قيمت يك كار خدماتی، فقط به مواد استفاده شده بستگي ندارد! هرچند كيفيت مواد خريداري شده و قيمت آنها هم بسيار مهم است. اما اصل كار خدماتي، زمان و انرژي است كه براي انجام آن صرف مي شود.

پس اين كه تصور كنيم قيمت كامپوزيت بيشتر كه از مراجعه كننده دريافت مي شود، فقط بخاطر قيمت بالاتر ماده كامپوزيت خريداري شده است، سخت در اشتباه هستيم!

هرچند خيلي از مراكز تلاش مي كنند ازين سياست براي تنوع در قيمت گذاري استفاده كنند؛ مثلا كامپوزيت ژاپني اينقدر، قیمت كامپوزيت ونیر آلماني اينقدر، سوييسي و آمريكايي آنقدر! اين سيستم قيمت گذاری بيشتر جنبه بازاريابی دارد تا واقعيت!

مهمترين قسمت درمان زيبايي با كامپوزيت دندان، زمان صرف شده و كار دست دندانپزشك است. هميشه كار دست، قيمتي تر و ارزشمندتر است، چون با صرف وقت، انرژی و هنر انجام مي شود.

درمان ونير كامپوزيت كاري وقتگير و دقيق است و اصلاح لبخند يك فك با كامپوزيت دندان ساعتها زمان مي برد! از طرفي درمان زيبايي با كامپوزيت دندان يك درمان انتخابي است و نه ضروري! پس قيمت آن مثل بسياري از كارهاي زيبايي بيشتر است.

درحالي كه كارهاي درماني مانند ايمپلنت براي جايگزيني دندان از دست رفته، درمان ريشه، ترميم (پركردن دندان) و جرمگيري درمانهاي ضروري هستند. در كشورهايي كه از سيستم بيمه براي درمانهاي دندانپزشكي استفاده مي كنند، معمولا درمانهاي زيبايي شامل بيمه نمي شود و فقط كارهاي درماني و پيشگيري ضروري توسط بيمه ها ساپورت مي شوند. (١)

در تمام دنيا قيمت كامپوزيت ونیر با توجه به جايي كه درمان انجام مي شود و تعداد دندان هايي كه كار مي شود، متفاوت است. به طور متوسط قيمت كامپوزيت ونیر هر دندان (هرواحد) از ٢٥٠ تا ١٥٠٠ دلار متغير است. با قيمت دلار متغير روز خودتان محاسبه كنيد! اگر دلار را ١٢٠٠٠ تومان در نظر بگيريم، قيمت كامپوزيت ونير هر دندان حدود ٣ مليون تومان تا ١٨ مليون تومان در ساير كشورهاست (١)
قيمت كامپوزيت ونير معمولا در مقايسه با لمينيت هاي سراميك خيلي كمتر است (حدود ١/٢ تا ١/٥ قيمت لمينيت سراميك) (٢)

براي درك بهتر شما مي توانيد يك تابلوي نقاشي يا يك مجسمه را در نظر بگيريد. قيمت تابلوي نقاشی بيشتر ازين كه به قيمت كاغذ و رنگ به كار رفته بستگی داشته باشد، به ارزش هنری اثر و نام نقاش آن بستگي دارد! قيمت يك مجسمه كه فله اي توليد شده باشد، با قيمت مجسمه اي كه توسط يك هنرمند معروف ساخته شده و ساعتهاي زيادي زمان صرف آن شده است، بسيار متفاوت است.

يا بياييد با يك كار خدماتي رايج مثل رنگ كردن موها در آرايشگاهها مقايسه كنيم! يك آرايشگر معروف هرچند ادعا مي كند كه از بهترين و گران ترين برندهاي مواد براي دكلره و رنگ مو استفاده مي كند، اما قيمت كار با اعتبار و شهرت و كار خوب او افزايش شديدي دارد تا با برند مواد مورد استفاده!

نميخواهيم منكر استفاده از مواد با كيفيت از برندهاي خوب شويم، اما بهترين برند كامپوزيت در دستان يك دندانپزشك كم تجربه، غيرماهر و يا بي دقت، نمي تواند كار زيبا و با كيفيت بالايي تحويل شما دهد! پس طبيعي و منطقي است كه يك دندانپزشك ماهر كه سالها تجربه انجام درمانهاي زيبايي دارد، تخصص و سواد بالايي دارد و ساعتها براي كار زمان صرف مي كند، قيمت كامپوزيت ونیر بيشتري را درخواست كند.

نكته مهم براي احترام به حق مراجع، اعلام دقيق قيمت ها قبل از انجام كار است. سياست مطب در ارزيابي قيمت كامپوزيت هرچه باشد و با هر دليلي باشد، بايد حتما در جلسه مشاوره به مراجعه كننده به صورت دقيق اعلام شود. در اين حالت مراجع مي تواند با آگاهي از قيمت و بودجه اي كه توان پرداخت دارد، ضمن مقايسه با ساير مراكز، براي انتخاب ما براي انجام كارش تصميم گيری كند.

نكته مهم ديگر اين است كه قيمت کامپوزیت ونیر بايد با توجه به عرف منطقه و ساير مطبها مشخص شوند. مثلا من با وجودي كه كار با كيفيت و زيبايي ارائه مي دهم و بهترين برندها را هم در شرايط كنوني كشور با سختي تهيه مي كنم، باز هم نمي توانم قيمت كامپوزيت ونیر را واحدي ١٠ مليون تومان تعيين كنم! چون از عرف ساير مطبها خيلي بيشتر است و پذيرش آن توسط مراجعين بسيار دشوار خواهد بود. اما لزومي ندارد براي رقابت با كلينيك هايي كه اصل سياست آنها روي تبليغات زياد و قيمتهاي پايين است، قيمتکامپوزیت ونیر را از حد كار خودم كمتر تعيين كنم و به دقت و كيفيت كارم لطمه بزنم. بهتر است تعادل را رعايت كنيم.