11 آوریل 2019
آوریل 11, 2019

تی آر ایکس چیست؟

0 دیدگاه

تی آر ایکس چیست؟

از آنجا که تی آر ایکس با طوفان تناسب اندام در جهان در دهه ۹۰ میلادی ظهور کرد، ولی امروزه به عنوان محبوب‌ترین ورزش شناخته می شود. با استفاده از دو تسمه، دستگیره و قلاب، این ورزش راهی موثر برای عضله سازی و تمرین های هوازی (قلبی – عروقی) است.

اگر چه در تئوری تی آر ایکس مفهوم و کاربردی نسبتا ساده دارد، ولی در دل خود در برگیرنده کامل ترین تمرین های تمام بدن جهت افزایش هسته، قدرت، تعادل، چابکی و قدرت است. تجهیزات این ورزش قابل حمل است و شما می توانید تی ار ایکس را در خانه، محل کار و حتی در فضای باز تنظیم و نصب کنید.

تی آر ایکس فضای بسیار کمی را اشغال می کند و تمامی قطعات آن به راحتی در یک کیف جا می شود. پکیج های تی آر ایکس TRX شامل یک یا چند CD آموزشی مبتدی و حرفه ای و یک دفترچه راهنما، کیف مخصوص برای حمل، یک وسیله جانبی برای نصب کردن آسان در هر محیط و یک وسیله برای وصل کردن آن به درب اتاق می باشد.

تی آر ایکس دارای ۱۳۰۰ حرکت متفاوت است، به عنوان مثال: ۶۲ نوع حرکت تنها برای شکم طراحی شده است. این ورزش همچنین دارای کاربردهای پزشکی و توانبخشی نیز می باشدف از جمله: کمک به ترمیم بافت های آسیب دیده، عضلات، تاندون، رباط و مفاصلی که در اثر حرکات ورزشی دچار آسیب شده اند و یا حتی ورزشکارانی که دچار نقص عضوهای مادرزادی هستند.

هدف از ورزش تی آر ایکس چیست؟

تی ار ایکس چیست

بالا بردن آمادگی جسمانی
استقامت
انعطاف پذیری
قدرت جسمانی
چابکی
چربی سوزی
هماهنگ سازی کارکرد عصب و عضله
ورزش ساده و قابل استفاده در خانه و فضای باز
ارزان قیمت بودن
ورزشی بسیار مناسب برای همه افراد و در هر سنی به خصوص برای بانوان جهت تناسب اندام

پرسش و پاسخ

گفتگوی زیر با Raelynn Baumann ورزشکار حرفه ای تی آر ایکس و پیلاتس با مدرک بین المللی ترتیب داده شده است که حاوی اطلاعات بسیار مفیدی برای دوستداران و کسانی که تازه می خواهند با این این ورزش آشنا شوند، است.

س: چگونه و چه زمانی برای اولین بار با TRX آشنا شدید و چه چیزی شما را جذب آن کرد؟

ج: در سال ۲۰۱۰، تی آر ایکس را در مجله سلامتی مردان دیدم و من از این واقعیت که شما تنها از وزن بدن خود برای تمرین استفاده می کنید، غافلگیر شدم. سادگی و راحتی تمرین با آن نیز برایم بسیار جذاب بود.

س: چه چیزی باعث شد تصمیم بگیرید که TRX را به دیگران آموزش دهید؟

ج: به محض اینکه در تی آر ایکس خبره شدم، می دانستم این روش جدید برای همه نیز عالی خواهد بود. من همیشه علاقه مند به آموزش به مشتریان از طریق جدیدترین و موثر ترین روش های تمرینی بودم.

س: آیا TRX متفاوت تر از کار با وزنه و دستگاه است؟

ج: بله بسیار، شما تنها کافی است از دو تسمه و قلاب استفاده کنید، همین.

س: چه کسی باید TRX را به روال تناسب اندام خود اضافه کند؟

ج: صادقانه بگویم، همه!

س: چگونه TRX ساخته شد؟

ج: تمرین با طناب در اوایل دهه ۱۸۰۰ ایجاد شد. رندی هتریک، افسر سابق نیروی دریایی و فارغ التحصیل MBA از دانشگاه استنفورد، تجهیزات تی آر ایکس و تمرینات مربوط به آن در دهه ۹۰ میلادی توسعه داد و در سال ۲۰۰۵ شروع به معرفی آن به بازار کرد.

س: دقیقا تی آر ایکس چیست؟

پاسخ: تی آر ایکس از دو تسمه تشکیل شده است که در آن دست ها یا پاها به حالت تعلیق در می آیند. اینجا تنها خفظ تعادل و تقویت هسته بدن در اهمیت بالا قرار دارد.

س: آیا برای کسی که به TRX علاقه مند است، چه توصیه ای دارید؟

ج: داشتن هدف و ذهنیت باز گام نخست پیشرفت و موفقیت است. سپس ایجاد برنامه و انجام منظم جلسات تمرینی. همچنین، تی آر ایکس فوق العاده هیجان انگیز و متنوع است و دارای بازه گسترده ای از تمرین ها از مبتدی تا پیشرفته نیز است.

فواید تی آر ایکس TRX

یکی از بهترین ورزش های نوین برای تمرین های روزانه در جهت تناسب اندام سیستم آموزشی TRX است. مردم بیشتر علاقه مند به این نوع تمرین می شوند تا برنامه آموزشی خود را به بهترین شکل پیش ببرند. اگر قبلا تی آر ایکس را نادیده می گرفتید حالا بدون قید و شرط می توانید آن را جزء برنامه های ورزشی خود قرار بدهید. بیایید نگاهی به چهار مزیت اصلی که شما از این فرم آموزش دریافت می کنید بیاندازیم:

سطح بالای اثر گذاری

تی ار ایکس چیست

یکی از بزرگترین موارد در مورد سیستم آموزش TRX این واقعیت است که این یک شکل بسیار تاثیرگذار از تمرین های قدرتی، استقامتی و افزایش انعطاف پذیری است. برای کمک به کاهش برخی از درد ها و تنش های وارده به مفاصل، شما می خواهید تمام اشکال دیگر فعالیت های خود را با سطح تاثیر بالایی در نظر بگیرید، آموزش تعلیق تی آر ایکس دقیقا همان چیزی است که می خواهید.

این ورزش نوین به کاهش خطر ابتلا به آسیب در هنگام تمرین ها کمک می کند و در عین حال اطمینان حاصل می کند که می توانید قدرت عضلانی خوبی را به دست آورید.

تقویت هسته بدن

تی آر ایکس چیست

صحبت از قدرت عضلانی مزیت بعدی ورزش تی آر ایکس TRX است. این ورزش ایده آل برای تقویت سطح هسته بدن است که برای حفظ ستون فقرات و استقامت کلی بدن منجر می شود. افرادی که دارای قدرت هسته ای ضعیف هستند ممکن است درد کمر را با ورزش های دیگر تجربه کنند، بنابراین وقت کمتری برای بهبود این عنصر از سطح آمادگی جسمانی خود برای سرمایه گذاری در بلند بر بدن خود خواهید داشت.

در طول تمرین های تعلیق سیستم آموزش تی آر ایکس به دلیل آنکه ماهیتی بر اساس وزن بدن در حالت معلق دارد، این مورد در تمام تمرین های تی آر ایکس باعث تقویت هسته بدن می شود. (هسته بدن نقطه ثقل توده بدن به نسبت مرکز ثقل زمین است که با هر تمرین این نقطه ثقل تغییر کرده و بدن برای در ارستا قرار گرفتن با نیروی ثقل زمین دچار چالش می شود)

افزایش تعادل و چابکی

تی ار ایکس چیست

تعادل و چابکی دو جزء اصلی از سطح آمادگی جسمانی است که می توانید با آموزش منظم TRX آن را بهبود بخشید. تی آر ایکس نیاز به سطح بالاتری از تعادل نسبت به حرکت های سنتی دارد و پس از آن به عملکرد بهتر شما منجر می شود و به شما کمک می کند که هر بخش از تمرین را با ثبات بیشتری انجام دهید.

در هنگام انجام تک تک تمرین های این ورزش سعی کنید هر تمرین را به درستی در فرم خود اجرا کنید و در آن هنگام است که متوجه ماهیت هر حرکت برای افزایش تعادل وانعطاف پذیری می شوید.

افزایش استقامت عضلانی

تی آر ایکس چیست

مزیت دیگری که شما از ورزش تعلیق TRX دریافت می کنید، استقامت عضلانی است. از آنجا که شما با استفاده از تجهزات ورزشی تی آر ایکس به اندازه کافی از وزن بدن خود برای انجام تمرین ها استفاده می کنید، اغلب با استفاده از تمریناتی که انجام می دهید از یک محدوده بزرگتر استفاده می کنید که به افزایش توانایی عضله برای مقاومت در برابر خستگی منجر می شود. این ورزش یک تمرین عالی بدنسازی است.

استفاده در هر زمان و هر مکان

تی ار ایکس چیست

همچنین از مزایای مهم ورزش تی آر ایکس TRX می توان به قابلیت استفاده در هر محیطی اعم از محیط خانه، محل کار و یا هر فضای باز در طبیعت اشاره کرد که به همراه برخورداری از یک ورزش کامل برای سلامت تن و روان، می تواند یک سرگرمی هیجان انگیز برای هر شخص چه مردان و چه بانوان، جوانان و نوجوانان باشد.

لازم به ذکر است این ورزش دارای تائیدیه های استاندارد جهانی و FDA امریکا می باشد.