27 ژانویه 2020
ژانویه 27, 2020

تزریق بوتاکس

0 دیدگاه

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس : باکتری کلستریدیوم بوتولینوم سمی تولید می کند که نام تجاری آن بوتاکس است، استفاده از این سم در دزها و مقادیر زیاد موجب مسموم غذایی شده و حتی ممکن است منجر به فلج شدن افراد شود. ( جوانسازی پوست در تهران )

امروزه و با پیشرفت علم پزشکی دانشمندان روشی را پیدا کرده اند که با انجام آن نه تنها استفاده از بوتاکس عارضه ای برای بیماران نخواهد داشت که بسیار مفید واقع شده و کاربردی خواهد بود، آن هم تزریق مستقیم این ماده به صورت رقیق شده، در مقادیر بسیار کم به برخی از عضلات خاص می باشد که موجب تضعیف کنترل شده عضلات مورد نظر خواهد شد.

موارد کاربرد تزریق بوتاکس چیست؟

از ماده بوتاکس می توان برای اهداف درمانی و زیبایی بهره گرفت که در ادامه به موارد استفاده هر یک از آن ها اشاره خواهیم کرد.

موارد کاربرد زیبایی بوتاکس:

درمان خط اخم بالای بینی
برطرف نمودن چین و چروک های اطراف چشم
رفع خطوط عرضی پیشانی
بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها
از بین بردن چین و چروک روی بینی
بالا بردن گوشه لب ها

موارد درمانی تزريق بوتاکس

بلفارواسپاسم یا پلک زدن های بیش از حد
اختلالات سردرد و میگرن
دیستونی گردن
تعریق بیش از اندازه کف دست و پا و ناحیه زیر بغل
آشالازی
شقاق مقعدی

لازم به ذکر است که انجمن غذا و دارو آمریکا در اکتبر 2010 تزریق این ماده را برای درمان میگرن های مزمن موثر اعلام کرد، البته باید گفت که استفاده از این روش تاثیری برای درمان میگرن های دوره ای ندارد.

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس چیست؟

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس را می توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

انتخاب پزشک مجرب
مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس
نحوه انتخاب بهترین پزشک

اطلاع از ویژگی های پزشکان خوب شما را در انتخاب بهترین پزشک یاری می کند از همین رو در ادامه به تعدادی از این ویژگی ها اشاره کرده ایم:

باوجدان بودن: یک پزشک خوب به دلیل وجدان کاری بالایی که دارد از بهترین برندهای موجود برای انجام این روش جوانسازی پوست بهره گرفته و به این ترتیب احتمال بروز عارضه ناشی از تزريق بوتاکس را به حداقل می رساند.

چنانچه فرد نیازی به انجام این روش نداشته یا انجام آن نتیجه مطلوبی برای وی به دنبال نداشته باشد پزشک تنها به دلیل منافع مالی خود آن را انجام نداده و فرد را از انجام این روش باز می دارد.

صبور بودن: یک پزشک خوب با مراجعان خود برخورد مناسبی داشته و با حوصله به تمام سوالات بیماران در رابطه با مزایا، معایب، مراقبت ها و هزینه تزريق بوتاکس پاسخ می دهد.
ارزیابی وضعیت سلامت بیماران: برای اینکه در حین تزريق بوتاکس مشکلی برای بیمار پیش نیامده یا به طور کلی انجام آن برای فرد مشکل ساز نشود سوالاتی در رابطه با ابتلای او بیماری های خاص و مصرف برخی داروها می پرسد و در صورت نیاز برخی آزمایشات را برای وی تجویز می کند.
اشراف بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی

با در نظر گرفتن ویژگی های بالا و با پرسش از افرادی که پیش تر این روش جوانسازی را انجام داده و از نتیجه رضایت داشته اند و همچنین جستجو در موتورهای جستجو، یک لیست تهیه کنید.

به مطب پزشکان مراجعه کرده، با آن ها صحبت کنید و از بیماران حاضر در مطب در رابطه با میزان رضایت شان از پزشک سوال کنید.

نمونه کارهای پزشک را با مراجعه به صفحه رسمی اینستاگرام ایشان مشاهده نمایید و در نهایت بهترین پزشک را برگزینید.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس چیست؟
انتظارات خود را به طور شفاف و صادقانه با پزشک تان بازگو کنید.
بهتر است مصرف داروهای ضدالتهابی و داروهایی همچون آسپرین که موجب افزایش احتمال خونریزی در حین تزریق می شوند را 2 هفته قبل از انجام آن قطع نمایید.
در صورت استفاده از داروهای گیاهی، چای سبز، کورتون و ویتامین ها آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
توصیه می شود مصرف دخانیات و مشروبات حاوی الکل 1 هفته پیش از تزريق بوتاکس قطع شود.
موارد منع مصرف بوتاکس چیست؟
وجود عفونت در موضع مورد نظر
اختلالات نوروموسکولر
حاملگی
بیماری میاتنی گراو
مصرف آنتی بیوتیک هایی همچون کانامایسین، جنتامایسین، استرپتومایسین و دی- پنی سیلامین
مادران شیرده
اشخاصی که تحت درمان با سیکلوسپورین می باشند.

روش تزريق بوتاکس

نمی توان زمان دقیقی را برای انجام این روش مشخص کرد، ولی به طور کلی می توان گفت که برای تزریق بوتاکس حدوداً 10 تا 15 دقیقه زمان لازم است و نیازی به بی حس کردن موضع نیست، در برخی موارد خاص از پماد بی حسی حدود 20 تا 30 دقیقه پیش از تزریق بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می شود.

پزشک بعد از مشخص کردن نواحی مورد نظر، ماده بوتاکس را با استفاده از سوزن های بسیار نازک به عضلات خاص تزریق می کند که این عمل با درد بسیار خفیفی همراه است.

نتیجه و اثر تزريق بوتاکس چه زمانی مشخص می شود؟

افراد باید این نکته را بدانند که نتیجه تزريق بوتاکس بلافاصله بعد از انجام آن مشخص نشده و حدود 3 تا 7 روز برای نمایان شدن اثرات این روش باید صبوری کنند. نتیجه نهایی بعد از گذشت 2 هفته ظاهر خواهد شد.

طول مدت اثرگذاری تزریق بوتاکس

اثر این ماده معمولاً بین 3 تا 4 ماه بوده ولی به ندرت و در برخی از افراد 6 تا 8 ماه ماندگار است و پس از آن خطوط به تدریج به حات قبل خود باز می گردند.

لازم به ذکر است که با چندین بار تزريق بوتاکس ، اثر آن مدت زمان بیشتری در فرد باقی مانده و فاصله بین دو تزریق بیشتر خواهد شد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس
اهمیت رعایت اقدامات بعد از تزريق بوتاکس به حدی است که با کیفیت انجام آن برابری می کند، مهم ترین دستورالعمل ها بعد از تزريق بوتاکس به شرح زیر می باشند:
به مدت 24 ساعت از ماساژ دادن و ایجاد فشار بر روی موضع خودداری کنید، زیرا این کار موجب انتقال ماده به دیگر نواحی پوست می شود.
از مصرف الکل اجتناب کنید.
به هیچ عنوان فعالیت های سنگین انجام ندهید.
پرهیز از انجام لایه برداری های شیمیایی و لایه برداری هایی مثل میکرودرم الزامی است.