04 فوریه 2020
فوریه 4, 2020

اصلاح عیوب انکساری

0 دیدگاه

اصلاح عیوب انکساری

اصلاح عیوب انکساری : چشم انسان پس از دریافت نور و پردازش آن به امواج الکتریکی ، آن ها را به مغز ارسال می کند و در نهایت در مغز اتفاقی رخ می دهد که ما از آن به عنوان بینایی یاد می کنیم. ( چشم پزشکی کرج )

عوامل متعددی در بینایی کامل انسان ها تاثیر گذار هستند که برخی از آن ها عبارت اند از : شکل قرنیه ، میزان قدرت عدسی چشم و غیره.

در صورتی که یکی از عوامل فوق دچار مشکل شوند بینایی انسان مختل شده و مشکلاتی هم چون نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم ، پیرچشمی و غیره برای او به وجود می آید ، موارد گفته شده با نام عیوب انکساری شناخته می شوند.

نزدیک بینی : اختلال نزدیک بینی با نام میوپی نیز شناخته می شود ، افرادی که دچار نزدیک بینی می شوند قطر قدامی ، خلفی کره چشم آن ها افزایش یافته و تصویر اشیا در جلو پرده شبکیه چشم شان تشکیل می شود ، به همین علت بیماران برای دیدن اشیا دور دچار مشکل می شوند.
در اغلب موارد نزدیک بینی ارثی می باشد.

دور بینی : در اصطلاح پزشکی دور بینی را هیپروپی می نامند ، برخلاف نزدیک بینی در صورتی که قطر قدامی ، خلفی کرده چشم کوتاه باشد دور بینی رخ می دهد و در این صورت تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل شده و فرد هم از نزدیک و هم از دور اشیا را تار می بیند.
برای اندازه گیری عیوب انکساری از واحدی به نام دیوپتر استفاده می شود ، با استفاده از این واحد اندازه گیری می توان شماره عینک بیماران را تعیین کرد.

آستیگماتیسم : آستیگماتیسم یکی از اختلالات بسیار شایع عیوب انکساری می باشد و در صورتی در افراد رخ می دهد که سطح قرنیه آن ها دارای انحنای نامتقارن باشد ، در این صورت تصاویر بر روی شبکیه متمرکز نمی شوند و اشیا هم از نزدیک و هم از دور تار دیده می شوند.
اصلاح عیوب انکساری

اصلاح عیوب انکساری
برای درمان عیوب انکساری چشم ، روش های متفاوتی هم چون استفاده از عینک ، لنز تماسی و جراحی وجود دارد.

جراحی عیوب انکساری چشم
در حین انجام جراحی ، چشم پزشک اقدام به اصلاح انحنای قرنیه کرده و سبب بهبودی بینایی می شود ، برخی از روش های جراحی عیوب انکساری چشم عبارت اند از : لیزیک ، فمتولیزیک ، لازک ، پی آر کی ( PRK ) ، لنز داخل چشمی و غیره.

اصلاح عیوب انکساری با PRK
در روش PRK ، خارجی ترین لایه قرنیه چشم برداشته می شود و سپس چشم پزشک سطح قرنیه را با استفاده از دستگاه Trance PRK تراش می دهد ، به این ترتیب عیوب انکساری چشم بر طرف می شود.